Esittelyssä Pääomasijoittajat ry:n hallituksen uusi puheenjohtaja Riku Asikainen

Blogit

Yhdistyksen vuosikokouksessa hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Riku Asikainen. Pitkän linjan yrittäjä ja sijoittaja tuo mukanaan kokemusta, näkemystä ja kunnianhimoa kehittää koko pääomasijoitusalaa – niin kotimaisesti että kansainvälisesti. 

Riku Asikainen on pitkän linjan yrittäjä ja sijoittaja, jonka ura alkoi jo lukioaikana, kun hän perusti yhden Suomen ensimmäisistä internet-kirjakaupoista. Yritys syntyi konkreettisesta tarpeesta – opiskelijat kaipasivat kirjoja, ja Riku lähti ratkaisemaan tätä ongelmaa. Yritys menestyi niin hyvin, että hän myi sen 2000-luvun alussa Sanoma-konsernille.  

Seuraava askel vei Rikun enkelisijoittamisen maailmaan, ja 15 vuoden aikana hän ehti sijoittaa yli 50 yritykseen. Kokemuksia kertyi laidasta laitaan – osa sijoituksista epäonnistui, osa menestyi – mutta jokainen opetti jotain. Seitsemän vuotta sitten hän perusti oman kasvurahastonsa yhdessä Evlin kanssa. Rahasto on tähän mennessä sijoittanut 14 yritykseen, 11 eri maassa laajalla toimialafokuksella. Sijoitushetkellä kohdeyhtiöllä on noin sata henkeä töissä ja liikevaihto noin 15 miljoonan euron luokkaa. 

Sijoittamisen ohella Riku on rakentanut pitkäjänteisesti omaa polkuaan, jonka suuntaa hän on saanut itse määrittää. Juuri tämä ajattelu sai hänet hakemaan Pääomasijoittajat ry:n puheenjohtajaksi. Riku uskoo, että hänen kokemuksensa ja näkemyksensä voivat palvella koko toimialaa. Eikä kyse ole ensimmäisestä kerrasta, kun hän toimii alaa kokoavana voimana – Riku oli myös mukana perustamassa bisnesenkeleiden verkostoa FiBANia ja toimi sen hallituksen puheenjohtajana. 

Kaksi isoa tavoitetta puheenjohtajakaudelle 

Kun kysyy Rikun tavoitteista tuoretta kautta ajatellen, hän nostaa esiin kaksi isoa kokonaisuutta: suomalaisen pääomamarkkinan tunnetuksi tekeminen kansainvälisesti ja uuden pääomasijoituslainsäädännön käynnistäminen. 

”Suomi tarvitsee modernin ja maailman kilpailukykyisimmän rahastolainsäädännön, joka tukee pääomasijoittamisen kasvua ja houkuttelee kansainvälisiä toimijoita. Tämä työ on jatkuvaa, eikä valmistu minun kauteni aikana, mutta aloittaa pitää heti”, Riku sanoo.  

Rikulle pääomasijoittaminen ei ole vain sijoituksia ja tuottoja – se on tapa luoda työpaikkoja, edistää innovaatioita ja rakentaa tulevaisuutta. Hän haluaa tuoda esiin sen, kuinka merkittävä toimiala on Suomen hyvinvoinnille. 

”Pääomasijoittaminen tuo Suomeen osaamista, pääomia ja rakentaa yrityksiä, mutta alalle myös syntyy hyviä, turvallisia ja hyvin palkattuja työpaikkoja. Ammattimaisen omistamisen parissa työskentelee huippuammattilaisia, jotka yhdessä luovat kasvun.” 

Hän toivoo, että Suomen tavoitteena olisi tulevaisuudessa nousta samalle tasolle kuin nykyiset pääomasijoituskeskukset kuten Luxemburg, Sveitsi tai Singapore – ei pelkästään palvelemaan kotimaisia sijoittajia, vaan toimimaan globaalina toimijana. 

Ihmiskeskeinen ja analyyttinen ajattelija 

Riku kuvailee itseään persoonaksi, joka innostuu työskentelystä sekä ihmisten että lukujen kanssa – ja pääomasijoittaminen tarjoaa näiden kahden maailman täydellisen yhdistelmän. Hän pohtii jatkuvasti, miten asiat voisi tehdä paremmin, tehokkaammin ja viisaammin.  

Riku siirtyy puheenjohtajuuteen innostuneena ja kiitollisena. Hän kiittää edeltäjäänsä Juhana Kalliota erinomaisesta työstä ja lupaa jatkaa kehitystyötä kunnianhimoisesti – ja aina hieman vauhtia lisäten. 

”Olen tosi kiitollinen siitä luottamuksesta, joka minulle on annettu. Tämä on upea mahdollisuus vaikuttaa – ja haluan käyttää sen hyvin.” 

Entä mitä Riku tekee vapaa-ajallaan? En ajattele asiaa noin”, Riku naurahtaa. ”Tai no – pyrin elämään hetkessä, olemaan läsnä ja kiitollinen siitä, mitä olen saanut. Kun saan tehdä juuri sitä, mistä pidän, en tarvitse erikseen aikaa rentoutumiseen. Elämä on kokonaistaideteos. ” 

 ***

Lisätietoja:

Riku Asikainen
Pääomasijoittajat ry, hallituksen puheenjohtaja
riku.asikainen@evli.fi
+358 50 2880

Lue seuraavaksi

Blogit

Jäsenesittelyssä Kalliolaw: Luotettava kumppani liikejuridiikan kaikissa vaiheissa

Kalliolaw on vuonna 2000 perustettu liikejuridiikkaan erikoistunut asianajotoimisto, joka tarjoaa kattavat oikeudelliset palvelut niin startup-yrityksille kuin kansainvälisille pörssiyhtiöille. Asiakaskuntaan kuuluu…
Lue artikkeli