Pääomasijoittajat ry kannattaa rahastojen verotuksen uudistusta – muutos purkaisi kasvun esteitä

Blogit

Yhdistys julkaisi eilen lausuntonsa valtiovarainministeriön luonnoksesta hallituksen esitykseksi kommandiittiyhtiömuotoisia pääomasijoitusrahastoja koskevan verolainsäädännön uudistamiseksi. Kiitämme ministeriötä rakentavasta ja avoimesta vuoropuhelusta, jota olemme käyneet hankkeen valmistelun aikana.

Pääomasijoittajat ry kannattaa rahastojen verotuksen uudistamista. Ehdotettu uudistus parantaisi Suomen kilpailukykyä rahastojen toimintaympäristönä ja poistaisi yhden merkittävän kasvun esteen.

Suomi ei ole pääomaköyhä maa, mutta rakenteelliset ja lainsäädännölliset esteet vaikeuttavat suomalaisten rahastojen varainhankintaa kansainvälisiltä pääomamarkkinoilta ja jarruttavat siten pääomien ohjautumista kasvuyrityksiin. Rahastojen muuttuminen verotuksellisesti läpivirtaaviksi mahdollistaisi myös säätiöiden ja yleishyödyllisten yhteisöjen sijoittamisen pääomasijoitusrahastoihin nykyistä toimivammin sekä poistaisi esteitä kansainvälisten rahastojen rahastojen (fund of funds) sijoituksilta suomalaisiin pääomasijoitusrahastoihin.

Yhdistys pitää uudistuksen tavoitteita kannatettavina, mutta esitysluonnos vaatii vielä täsmennyksiä erityisesti voimaantulo- ja siirtymäsäännöksiin, ulkomaisten rahastojen voitonjakomalliin ja rahastojen toimikauden pituuteen. Pääomasijoittajat ry pitää tärkeänä, että ehdotus annetaan eduskunnalle hyvissä ajoin, jotta se ehditään käsitellä vielä tämän vaalikauden aikana.

Selkeä ja ennakoitava verotus vahvistaisi Suomen asemaa houkuttelevana rahastojen kotipaikkana ja tukisi pääomien tehokkaampaa kohdentumista kasvun ja investointien vauhdittamiseen.

”Olemme tehneet vuosia töitä sen eteen, että tarpeettomat veroesteet saadaan purettua pääomasijoitusrahastojen varainkeruun ja sitä kautta yritysten kasvurahoituksen tieltä. Nyt tämä pitkäaikainen tavoitteemme on vihdoin toteutumassa. Kyse ei ole veronalennuksesta, vaan sellaisten esteiden poistamisesta, jotka ovat estäneet sijoituksia toteutumasta. Uudistuksen myötä saisimme nykyistä enemmän suomalaista ja kansainvälistä pääomaa yritystemme kasvuun. Tämä on merkittävä askel oikeaan suuntaan”, iloitsee Pääomasijoittajat ry toimitusjohtaja Anne Horttanainen.

Lue yhdistyksen lausunto kokonaisuudessaan täältä.

* * *

Lisätiedot:
Anne Horttanainen
Pääomasijoittajat ry, toimitusjohtaja
anne.horttanainen@paaomasijoittajat.fi
+358 40 510 4907

Lue seuraavaksi

Blogit

Member blog: Finnish VC & PE funds: VC returns turn upward, buyout & growth hold their ground

Newly published Survey of Investment Returns tells a two-track story for the Finnish VC & PE market. After a few…
Lue artikkeli