Tiivistelmä lausunnosta koskien työryhmän mietintöä osakeyhtiölain ja osuuskuntalain muuttamisesta

Lausunnot

Asia: VN/25641/2023

Oikeusministeriön asettama työryhmä on valmistellut ehdotuksen osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädännön tarkistamiseksi. Tavoitteena on toteuttaa hallitusohjelman linjaukset keventämällä yritysten hallinnollista taakkaa ja parantamalla yritystoiminnan edellytyksiä. Lisäksi ehdotuksessa sujuvoitetaan yhtiön ja osuuskunnan purkamismenettelyä sekä oman pääoman menettämistä koskevaa sääntelyä.

Pääomasijoittajat ry on lausunut lausuntopalvelussa lausuntopyynnössä esitettyihin pykäkohtaisiin muutosehdotuksiin 20.10.2025. Lausunnon pääasiat:

1.Yleistä

Esityksen pääasiallisten tarkoitusten: yritysten hallinnollisen taakan keventäminen ja yritystoiminnan yleisten edellytysten sujuvoittaminen ovat erittäin kannatettavia asioita. Jaamme näkemykset lain tarpeettomien edellytysten poistamisen lakia keventävästä ja toimintaa sujuvoittavasta vaikutuksesta yrityksille.

Pääomasijoittajat pitää mietinnössä esitettyjä OYL:n muutosehdotuksia yleisesti oikeansuuntaisina, mutta osin riittämättöminä. Osakeyhtiölakiin olisi voinut nyt toteuttaa laajemmin aiemmissa selvityksissä esitettyjä ja laajasti tuettuja muutoksia.

2. Pykäläkohtaisista huomioista

Pääomasijoittajat on kannattanut pykäläkohtaisia muutoksia suurelta osin sellaisenaan, osaa hieman muutettuna, kun muutosehdotukset:

  • selkeyttävät käytännön toimintaa
  • koskevat tarpeettoman vaatimuksen poistamista
  • lisäävät tehokkuutta
  • joustavoittavat toimintaa
  • lisäävät henkilöstön sitouttamisen mahdollisuuksia
  • ovat kustannustehokkaita oikeusvarmuus säilyttäen.

Emme suhtautuneet mihinkään muutosehdotukseen kielteisesti. Joihinkin osakeyhtiölain pykäläkohtaisiin muutoksiin emme ottaneet kantaa.

Osuuskuntalakia koskeviin muutosehdotuksiin emme ottaneet kantaa.

Lue seuraavaksi

Lausunnot

Lausunto eduskunnan talousvaliokunnalle

Asia: E 57/2025 vp Valtioneuvoston selvitys: Komission tiedonanto: EU:n startup- ja scaleup -strategia Eduskunnan talousvaliokunta on pyytänyt Pääomasijoittajat ry:ltä asiantuntijalau­suntoa…
Lue artikkeli