Lue seuraavaksi
Asia: U 7/2026 vp Valtioneuvoston kirjelmä eduskunnalle komission ehdotuksesta rahoitusmarkkinoiden ja valvonnan integraation edistämisestä (Market Integration and Super-vision Package)
Eduskunnan talousvaliokunta on pyytänyt Pääomasijoittajat ry:ltä kirjallista asiantuntijalausuntoa otsikon asiasta. Pääomasijoittajat ry kiittää mahdollisuudesta lausua asiassa.
Yleistä komission ehdotuksesta
Pääomasijoittajat ry kannattaa ehdotuksen rahastosääntelyyn liittyviä päätarkoituksia sääntelyn yhdenmukaistamisesta: poistaa rajat ylittävän jakelun esteitä ja markkinoille tuloon liittyviä viranomaismenettelyjä toimilupa- ja muissa markkinoille tulon tilanteissa.
Pääomasijoittajat ry tukee ehdotuksen tavoitteita, jotka ovat olennaisia sujuvan Euroopan laajuisen rahastomarkkinan toteuttamiseksi; tarjota sijoittajille helpommin monenlaisia sijoitusmahdollisuuksia ja mahdollistaa yritysten rajat ylittävä pääoman hankinta. Ja kuten ehdotuksessa on todettu, paras tapa houkutella yksityisiä sijoittajia ja yksityistä pääomaa EU:n hankkeisiin ja painopisteisiin on saavuttaa todellista edistystä toimivien ja yhdentyneiden EU:n pääomamarkkinoiden kehittämisessä. Rahastosääntelyn osalta keinoina on ehdotettu muun muassa ns. EU-passin käytön tehostamista rajat ylittävän jakelun edistämiseksi, EU-passia myös säilytysyhteisöille ja EU:n laajuisen toimiluvan laajempaa hyödyntämistä ilman jäsenvaltioiden kansallisia lisäsääntöjä tai lupia.
Lausumme näistä yksittäisistä ehdotuksista seuraavaa:
Rajat ylittävä toiminta
Ehdotuksessa esitetään rajat ylittävän toiminnan aloittamisen nopeuttamista ilmoitusaikoja lyhentämällä sekä isäntävaltioille ehdotettua kieltoa asettaa lisävaatimuksia, kuinka toimintaa on kohdemaassa harjoitettava. Valtioneuvosto on kirjelmässä esittämässään kannassa kehittänyt ilmoitusaikojen lyhentämisestä koskevaa ehdotusta vieläkin pitemmälle ja ehdottanut ilmoitusmenettelystä kokonaan luopumista hallinnollisen taakan vieläkin merkittävämmän vähentämisen toteutumiseksi. Pääomasijoittajat ry kannattaa valtioneuvoston kantaa, koska ilmoitusta koskevat tiedot ovat saatavissa kokonaisehdotukseen kuuluvalla tietojenkeruualustalla tai muun rekisterin kautta eikä näin ollen erilliselle ilmoitusmenettelylle ole lainkaan tarvetta.
Toimilupajärjestelmä ja prosessi
Pääomasijoittajat ry kannattaa ehdotuksen tavoitetta toimilupajärjestelmästä, jonka seurauksena toimiminen useassa eri jäsenvaltiossa olisi nykyistä helpompaa. EU-laajuisen toimiluvan olisi mahdollistettava, että yhdessä EU:n jäsenvaltiossa toimiluvan saanut vaihtoehtorahastojen hoitaja voi saumattomasti markkinoida tuotteitaan ja tarjota palvelujaan sisämarkkinoilla ilman, että tarvitsee noudattaa jokaisen jäsenvaltion kansallisia lisäsääntöjä tai lupia.
Pääomasijoittajat ry kannattaa myös toimilupaprosessin harmonisointia ja digitalisointia, kunhan harmonisoinnin esikuvana on jo tällä hetkellä EU-jäsenmaista sujuvimmat prosessit omaavat valtiot (kuten pohjoismaat). Toimilupavelvollisuusrajan ylittäville, eurooppalaisessa rahastomarkkinassa varsin pienille toimijoille, ei saa koitua harmonisoinnista mitään nykyisiä suurempia velvoitteita.
EU-säilytysyhteisöpassi
Tällä hetkellä Suomessa on hyvin rajattu määrä säilytyspalveluiden tarjoajia, erityisesti pääomasijoitustoimialan ns. suljetuille rahastoille, joten kilpailu alalla on vähäistä ja palvelutarjoajilla on merkittävä hinnoitteluvoima. Viime kädessä kulut tulevat loppusijoittajien maksettavaksi, mikä osaltaan heikentää EU:n alueella markkinoitavien sijoitustuotteiden tuottoriskisuhdetta.
Pääomasijoittajat ry kannattaa ja pitää erittäin tärkeänä ehdotusta EU-säilytysyhteisöpassista, joka mahdollistaisi rahaston säilytyspalveluiden hankkimisen toisesta EU-jäsenvaltiosta. EU:n pääomien sisämarkkinoiden kehittymisen näkökulmasta rajat ylittävä palveluiden tarjoaminen ja hankkiminen on erittäin merkityksellinen ja keskeinen asia. Tämän pitäisi myös vaikuttaa positiivisesti säilytyspalvelujen tarjontaa koskevan kilpailun lisääntymiseen ja tarjonnan parantumiseen.
Kauppapaikat ja kaupankäynti
Rahastosääntelyyn liittyvien ehdotusten lisäksi Pääomasijoittajat ry nostaa ehdotuksesta pk-yritysten kasvumarkkinan toteutumiseen vai-kuttavana tärkeänä asiana kauppapaikkoja koskevan sääntelyn sisällön vaikutuksen pk-yritysten listautumismahdollisuuksiin.
Suomalaisille pk-yrityksille on erittäin tärkeää, että Suomessa toimii jatkossakin markkinoiden ylläpitäjä. Kuten ehdotuksen vaikutustenarvioinnissa on todettu, päinvastaisessa tilanteessa pienten ja keskisuurten yritysten pääsy arvopaperimarkkinalle, ja siten rahoituksen saaminen, vaikeutuisi olennaisesti. Pääomasijoittajat ry korostaa, että osaavan pääoman tehokas kiertokulku edellyttää myös listautumisen kautta tapahtuvan exit-mahdollisuuden aitoa olemassaoloa Suomessa, ja siten myös listautumiseen liittyvien asiantuntijapalveluiden saatavuutta Suomessa.
Lopuksi
Pääomasijoittajat ry tukee valtioneuvoston pääsääntöisesti ehdotusta tukevia kannanottoja, mukaan lukien kuitenkin myös valtioneuvoston esittämät huolet, ettei velvoitteilla nosteta rahoituksen hintaa tai saatavuutta, eikä luoda markkinoille tulon esteitä eivätkä rahoitusjärjestelmän järjestelmäriskit saisi merkittävästi kasvaa, ja riskien tulee päätyä niiden toimijoiden kannettavaksi, joiden riskinkantokyky sen sallii.
Valtioneuvosto on myös hyvin todennut, että säästämis- ja sijoitusunionin toteuttamisessa painopisteen tulee olla toimenpiteissä, joilla aidosti kehitetään EU:n laajuisten pääomamarkkinoiden kehittämistä nykyisen pankkikeskeisen rahoitusjärjestelmän rinnalla.
Pääomasijoittajat ry pitää myös valtioneuvoston tavoin tärkeänä ehdotettujen muutosten täytäntöönpanoon liittyviä kohtuullisia siirtymäaikoja sekä ns. 2-tason sääntelyn valmistumisen ajoittamista käytettäväksi 1-tason täytäntöönpanon aikaan.